Jaki czytnik ebook wybrać

Jaki czytnik ebook wybrać i kupić? Jeśli właśnie zadajesz sobie to pytanie, przychodzimy z poradnikiem zakupowym, który rozwieje Twoje wątpliwości.
A jeśli wciąż wahasz się, czy czytnik ebook jest dla ciebie…

Czytnik ebooków – co to jest i dlaczego warto go mieć?

„Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu” – pisze Stanisław Lem w książce „Powrót z gwiazd”. Brzmi znajomo?

Jaki czytnik ebook wybrać Ranking
Jaki czytnik ebook wybrać?
Ranking najlepszych >>>

W istocie, nasz rodzimy autor dobrze zdefiniował czytniki ebooków już w 1961 roku, na wiele lat przed powstaniem pierwszego takiego urządzenia. Czytnik ebooków rzeczywiście przypomina książkę, gdzie rolę dotykowej strony pełni ekran, natomiast rolę okładki – dedykowane etui.

Czytnik ebooków nadaje się dla wszystkich osób, które chcą się cieszyć ulubioną lekturą, gdziekolwiek się znajdują. Sprawdzą się w podróży, w komunikacji publicznej, w szkole i na uczelni, a także w małym mieszkaniu, gdzie zwyczajnie nie ma możliwości ustawienia kolejnego regału.

Czytnik ebooków sprawi, że czytanie stanie się tańsze – książki elektroniczne można kupić w mniejszych cenach niż papierowe, a nawet okresowo dostać za darmo – ale także wygodniejsze i przestanie się wiązać z noszeniem za sobą ciężkich tomów.

Jeśli czytasz dużo na ekranie komputera lub telefonu, masz w zwyczaju przeglądać sporo internetowych artykułów, czytnik ebooków jest właśnie dla Ciebie.

Jaki czytnik ebook
Jaki czytnik ebook? Jaki kupić? Ranking, cena i opinie

Jaki czytnik ebooków wybrać? Rodzaj ekranu

W przypadku ekranu w czytnikach ebooków rozmiar ma tak naprawdę znaczenie drugorzędne. Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest rodzaj ekranu. Z miejsca odrzucamy czytniki wyposażone w LCD, znane nam doskonale z telefonów czy tabletów – bo nie przyniosą żadnej korzyści w stosunku do sprzętów, które już mamy.

Swoją uwagę zwracamy jedynie na ekrany w technologii E-Ink. Pierwszy taki czytnik powstał w 2004 roku i od tego czasu sukcesywnie zdobywa serca książkomaniaków. Jego magia tkwi w tym, że nie emituje on własnego światła, lecz wykorzystuje zewnętrzne jego źródła, zupełnie tak, jak znany od wieków zwykły papier.
Poprzez sprytny system E-Ink czytniki ebooków nie męczą wzroku tak jak świecące nam prosto w oczy ekrany.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zobacz też jaki czytnik ebook z podświetleniem wybrać?

Jaki czytnik ebook kupić?

Zastanawiając się nad wybraniem właściwego czytnika ebooków dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę także:

 • Rozmiar ekranu
 • Rozmiar pamięci
 • Obecność podświetlenia
 • Zasilanie i ładowanie
 • Dodatkowe funkcje
Jaki czytnik ebook wybrać
Jaki czytnik ebook wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Ranking, opinie czytelników i cena

Jaki czytnik ebooków wybrać? Rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu podaje się w calach, określających właściwie jego przekątną. Największe czytniki ebooków mają ekran o rozmiarze ponad 13 cali, natomiast najmniejsze – około 5 cali. Czy w tym przypadku więcej znaczy lepiej?

Absolutnie nie. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Do zwykłego czytania książek elektronicznych wystarczy czytnik ebooków o rozmiarze od 5 do 7 cali, na którym wszystko będzie doskonale widoczne. Jego dodatkową zaletę stanowi fakt, że aby go przenosić, właściwie nie musimy mieć plecaka ani torebki, bo urządzenie zmieści się nam do kieszeni.

Bardziej wymagający użytkownicy, tacy o słabym wzroku lub ci, dla których rozmiar nie ma znaczenia, bo torebkę i tak mają ze sobą, wybiorą czytnik ebooków 8-, 10- a nawet 13-calowy. Na nim litery będą duże, zmieści się więcej tekstu, a czytanie zeskanowanych książek papierowych stanie się bardziej komfortowe. Trzeba jednak pamiętać, że duży czytnik ebooków jest nie tylko droższy, ale i pożera więcej energii.

Sprawdź także jaki duży czytnik ebook.

Jaki czytnik ebooków wybrać? Rozmiar pamięci

Pamięć w czytniku ebooków określa, jak dużo książek zmieścimy w naszym zbiorze. Biorąc pod uwagę, że przeciętny ebook zajmuje około 3-4 MB, to czytnik o stosunkowo niewielkiej pamięci 4 GB pomieści aż tysiąc książek! W czytnikach szczycących się najlepszymi parametrami, sięgającymi 64 GB, zmieścimy ogromną bibliotekę.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę różnice między formatami i ich zawartościami, bo zeskanowana książka w formie obrazków w PDF może zająć wielokrotnie więcej miejsca.

Ale to nie wszystko. Wiele modeli czytników ebook posiada slot na kartę SD, umożliwiający rozszerzenie pamięci o dodatkowe gigabajty.

Jaki czytnik ebook kupić? Podświetlenie ekranu

Podświetlenie w czytniku ebook wcale nie oznacza, że urządzenie emituje światło prosto w oczy odbiorcy, podobnie jak ekran tabletu. O nie – tu mamy do dyspozycji rozmieszczone wokół ekranu diody LED, które nas nie rażą, a jednocześnie oświetlają ekran, by możliwe było czytanie bez zewnętrznego źródła światła.

Jeśli zdecydujemy się na czytnik ebooków z podświetleniem, możemy czytać bez zapalania światła, nie przeszkadzając śpiącym domownikom, a także w źle oświetlonym autobusie, metrze, tramwaju.

Naszym zdaniem podświetlenie w czytniku ebooków to funkcja, którą zawsze lepiej mieć niż nie mieć, bo nigdy nie wiemy, kiedy okaże się niezbędna.

Jaki czytnik ebooków wybrać? Bateria

Choć pierwsze modele czytników ebooków działały na baterie AA, obecnie standardem jest produkcja urządzeń zasilanych dedykowanymi akumulatorami. Im większa bateria, tym lepiej – pozwala to cieszyć się czytaniem bardzo długo bez konieczności ładowania.

Dla zapominalskich mamy dobrą wiadomość- czytniki ebooków pożerają stosunkowo mniej baterii niż tablety czy smartfony, możemy ich używać nawet kilkadziesiąt godzin bez przerwy lub więcej.

Ważny jest także czas ładowania. Jeśli zapomnimy o naładowaniu urządzenia zawczasu i nieprzyjemnie się zaskoczymy, kiedy będziemy chcieli poczytać, krótki czas ładowania sprawi, że szybciej będziemy mogli się cieszyć gotowym do użycia czytnikiem.

Jaki czytnik ebooków wybrać i kupić
Jaki czytnik ebooków wybrać i kupić? Cena, opinie i ranking najlepszych

Jaki czytnik ebooków wybrać i kupić? Inne funkcje

Czytnik ebooków, w zależności od ceny, może posiadać o wiele więcej innych funkcji. Możemy spotkać się z:

 • Modułem WiFi i Internetem – dzięki tej funkcji możemy czytać także artykuły w sieci czy na platformach typu Wattpad,
 • Bluetooth – służy do przesyłu plików z telefonów komórkowych, tabletów czy laptopów bez konieczności używania kabla.
 • Sterowaniem za pomocą fizycznych przycisków dla wielbicieli tradycji.
 • Wejściem słuchawkowym
 • Możliwością oglądania filmów.

Sprawdź także tani czytnik ebook.

Czytnik ebooków – cena

Choć najtańsze czytniki ebooków kupimy już poniżej 200 złotych, za dobrej jakości urządzenie musimy wyłożyć od 300 złotych w górę. Najdroższe czytniki ebooków kosztują powyżej 4 tysięcy złotych.

Gdzie kupić czytnik ebooków?

Czytniki ebooków kupimy obecnie w większości marketów z elektroniką. Do najpopularniejszych producentów należą Amazon Kindle, Onyx Boox, PocketBook, Kobo, Xiaomi czy polska firma InkBook.

Czytniki ebook – opinie

Czytniki ebooków stają się obecnie popularne w coraz szerszych kręgach, nawet wśród osób początkowo sceptycznie nastawionych do e-czytania. A jak jest z Wami? Jaki czytnik ebook posiadacie i dlaczego zdecydowaliście się akurat na ten? Czekamy na Wasze opinie.

Czytnik ebooków / Ranking najlepszych

W zakupie czytnika ebooków warto kierować się ich popularnością, która może nam podpowiedzieć, które modele powinny zyskać nasze zainteresowanie. Aby Wam to ułatwić, przygotowaliśmy ranking najlepszych czytników ebooków z uwzględnieniem najchętniej kupowanych urządzeń.

9.
PocketBook InkPad 3 (PB740-X-WW) Jaki czytnik ebook wybrać

Teraz już wiesz jaki czytnik ebooków wybrać i kupić. Dajcie znać jakie są Wasze opinie na forum.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

1 opinia “Jaki czytnik ebook wybrać”

 1. Ja mam Pocketbook Touch Lux 3. I naprawdę mogę go z czystym sercem polecić. Działa bez problemowo, sprawnie, ma wszystkie przydatne opcje. W ogóle posiadanie czytnika znacząco ułatwiło mi czytanie, zwłaszcza w kontekście zabierania książek na wyjazdy. Lekki, wygodny, a mam zapas na dłużej. Zwłaszcza, że baterię ładuję mniej więcej raz w miesiącu, a czytam codziennie. No i mam abonament w Legimi, więc w ogóle dostęp do książek od ręki, a nie jak w przypadku tradycyjnych, że trzeba pojechać gdzieś kupić lub zamówić i czekać kilka dni na kuriera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *