Jak działa czytniki ebook?

Jak działają czytniki ebook? To właśnie odpowiedź na to pytanie wyjaśnia cały ich fenomen. Przed zakupem czytnika ebook warto wiedzieć, co to jest, z czym to się je i na jakich zasadach opiera się działanie tych urządzeń.

Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czytnik ebook – co to jest?

Co to jest czytnik ebook? Ciekawa definicja powstała jeszcze przed wynalezieniem współczesnych czytników. Stanisław Lem w powieści „Powrót z gwiazd”, napisanej w 1961 roku. „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami.

Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu” – pomimo upływu około 60 lat, brzmi całkiem precyzyjnie, czyż nie?

Uwspółcześniając – kryształkami z utrwaloną treścią jest pamięć urządzenia. Opton to właśnie czytnik ebook, stronica to ekran, a okładkami można nazwać etui dedykowane do urządzenia.

Jak działa czytniki ebook
Jak działa czytniki ebook

Czym się wyróżnia czytnik ebook?

Wydaje się, że do czytania e-książek nie trzeba specjalnego urządzenia. Wystarczy to, co mamy w domu – laptop, a jeżeli zamierzamy skorzystać z rozwiązań bardziej przenośnych, to tablet lub telefon komórkowy.

Wiele osób tak rozumuje – i nic dziwnego, że zniechęca się w ten sposób do e-czytania. Na krótszą metę wymienione wyżej urządzenia może wystarczą, ale przy długotrwałym użytkowaniu mogą się okazać uciążliwe. Właśnie dlatego warto kupić czytnik ebook.

Czytnik ebook jest przystosowany do komfortowego czytania, możliwie upodabniając się do tradycyjnej książki.

Zobacz też jaki czytnik ebooków do 200 zł wybrać i kupić?

Zalety czytnika ebook

Czytniki ebook, ze względu na swoje szczególne właściwości, posiadają wiele zalet, które doceni każdy miłośnik książek:

 • Przypominają tradycyjny papier
 • Nie męczą wzroku tak jak zwykły ekran
 • Działają na jednym ładowaniu nawet przez kilka tygodni
 • Pozwalają posiadać ulubione książki zawsze przy sobie
 • Są bardzo lekkie – tylko dzięki nim kilka tysięcy książek może ważyć mniej niż 300 g
 • Możemy je wziąć, gdziekolwiek chcemy, nawet w małej torebce czy kieszeni

Wspomnieliśmy, że czytniki ebook przypominają tradycyjny papier i nie wpływają negatywnie na wzrok. Jak to się dzieje?

Jak działają czytniki ebook? Wyjątkowy ekran

Sercem czytnika ebook i tym, co go definiuje, jest wyjątkowy wyświetlacz. W dobrych czytnikach ebook opiera się on na technologii e-papieru, najczęściej E-Ink.

Jak działa E-ink? Taki wyświetlacz oparty jest na maleńkich kapsułkach, wypełnionych atramentem w różnych odcieniach. Te maleńkie kropki są zanurzone w cieczy i w zależności od impulsu elektrycznego, na górę wypływa ciemny lub jasny atrament. Dzięki temu kapsułki tworzą piksele, układające się we właściwy tekst czy obraz.

Wyświetlacz e-papierowy w czytnikach ebook do złudzenia przypomina tradycyjną książkę. Nie emituje własnego światła, co świetnie wpływa na wzrok czytelnika. Zwykłe ekrany ciekłokrystaliczne, stosowane na przykład w telefonach, męczą oczy poprzez rażenie ich niebieskim światłem, natomiast w czytniku ebook nie obserwujemy tego efektu. Można wręcz zapomnieć, że czyta się ebooka, i próbować przewrócić stronę jak w tradycyjnej książce.

Ale to nie wszystko. Z tego samego powodu czytniki ebook nie wpływają na produkcję melatoniny. Możemy czytać nawet do późnego wieczora i nie będzie to miało negatywnego wpływu na nasz sen.

Chyba że czytamy horrory. 😉

Co to jest czytniki ebook
Co to jest czytniki ebook

Co to jest czytnik ebook? Czym się różnią poszczególne modele?

Czytniki ebook, choć wszystkie działają na podobnej zasadzie, różnią się między sobą wieloma parametrami. Niektóre są trochę mniej kluczowe, inne naprawdę ważne, jeśli akurat planujemy zakup. Mowa tu między innymi o:

 1. Przekątnej i rozdzielczości – wielkość ekranu, podawana w calach, wpływa na to, jak dużo tekstu zmieści się na jednej stronie oraz jakiej wielkości będą litery. Standardowy czytnik ebook ma 6 cali, modele kieszonkowe około 5 cali, a modele większe od 7 do nawet 13 cali. Duży czytnik ebook może się okazać świetnym prezentem dla seniora.
 2. Pamięci – im większa, tym więcej e-książek zmieści się w urządzeniu. Niektóre modele posiadają slot na kartę SD, co pozwala dodatkowo poszerzyć ten parametr nawet o kilkadziesiąt gigabajtów.
 3. Systemie operacyjnym – czytniki ebook z Androidem dają więcej możliwości, bo pozwalają na instalowanie niektórych aplikacji ze Sklepu Play od Google.
 4. Łączności – Bluetooth pozwala na bezprzewodowe przesłanie plików z komputera wyposażonego w ten moduł, tableta lub telefonu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać kabla USB. WiFi oferuje to samo, a dodatkowo pozwala łączyć się z Internetem i ściągać pliki bezpośrednio na urządzenie lub czytać artykuły online.
 5. Dodatkowych funkcjach – o nich poniżej.

Wybierz dla siebie też tani czytnik ebook.

Co to jest czytnik ebook? Dodatkowe funkcje

Najlepsze czytniki ebook to nie tylko czytanie. Możemy na nich przeglądać zasoby Internetu, oczywiście w rozsądnym wymiarze. Pamiętajmy, że czytnik ebook nigdy nie będzie tak wydajny i szybki jak smartfon czy tablet.

W dobrych czytnikach ebook znajdziemy także słowniki, które znacznie ułatwiają czytanie publikacji obcojęzycznych. Po naciśnięciu na odpowiednie słowo, pojawia się nam jego tłumaczenie. Podobnie jest z trudnymi słowami – możemy łatwo podglądać ich definicje i poszerzać swoje słownictwo.

Czytniki ebook często oferują wiele obsługiwanych formatów. Poza e-książkami, na przykład MOBI, EPUB, PDF, TXT, DOC, znajdziemy także urządzenia odtwarzające muzykę i filmy. W tym wypadku przyda się także wejście słuchawkowe.

Jak działają czytniki ebook? Wady

Z tego, jak działają czytniki ebook, wynikają niestety pewne wady. Do tych, na które najczęściej skarżą się użytkownicy, należą:

 • Długi czas wczytywania dużych plików,
 • Słabszy kontrast,
 • Wolniejsza reakcja na dotyk,
 • Brak koloru; obraz wyświetlany w kilku-kilkunastu odcieniach szarości.

Są jednak mity o wadach czytników ebook, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, ponieważ łatwo im zaradzić.
Niektórzy sądzą, że czytnik ebook uniemożliwia czytanie w ciemności – są na to dwie recepty. Jeśli chcemy rozwiązania budżetowego, za kilka złotych możemy kupić lampkę na klips, taką jak do zwykłych książek. Możemy też rozwiązać problem na etapie wybierania czytnika ebook – wystarczy zdecydować się na model z podświetleniem ekranu.

Jak działają czytniki ebook
Jak działają czytniki ebook

Czytniki ebook – cena

Jeśli nasz artykuł o tym, jak działają czytniki ebook, przekonał Was do zakupu, za najtańsze urządzenie będziecie musieli zapłacić około 100-200 złotych. Markowe, wyposażone w dodatkowe funkcje urządzenia to koszt około 400-600 złotych, natomiast najdroższe modele mogą kosztować nawet 4000 złotych.

Sprawdź jak działa czytnik ebook z podświetleniem.

Gdzie kupić czytniki ebook?

Czytników ebook najlepiej szukać w dużych sklepach z elektroniką lub online. Legimi oferuje także ciekawą opcję, przypominającą branie telefonu za złotówkę w zamian za regularne doładowania. Wykupując abonament na określony w umowie czas, dostajemy czytnik za symboliczny 1zł lub trochę większą kwotę, w zależności od wybranej opcji.

Najczęściej spotykani producenci czytników ebook to Kindle, InkBook, PocketBook, Onyx Boox i inni.

Jak działają czytniki ebook? Opinie

Opinie o czytnikach ebook, z jakimi my się spotykamy, są raczej pochlebne. Wiele osób, które wzbraniało się przed zakupem, pokochało je od pierwszego użycia. A jak jest z Wami? Jaka jest Wasza opinia o czytnikach ebook?

Czytniki ebook / Ranking najlepszych

Najlepsze czytniki ebook znajdziecie w naszym rankingu, uwzględniającym wybory konsumentów.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *