Duży czytnik ebook

Duży czytnik ebook to nie jest połączenie, które od razu nasuwa się na myśl, gdy chcemy kupić urządzenie do czytania elektronicznych książek. Do tej pory modne było, by czytnik ebook zmieścił się nawet w kieszeni, ale to się powoli zmienia, a większe sprzęty zyskują popularność w coraz szerszych kręgach.

Na potrzeby tego artykułu przyjęliśmy, że duży czytnik ebook to taki, który ma przekątną ekranu na poziomie 8 cali lub więcej.

Duży czytnik ebook Ranking
Jaki Duży czytnik ebook?
Ranking najlepszych >>>

Duży czytnik ebook – zalety

Duży czytnik ebook wyróżnia się tym, że umożliwia czytanie nie tylko „zwykłych” elektronicznych książek, ale i komfortowy odczyt zeskanowanych kartek papierowych. Dzięki technologii e-INK, czy też Electronic Paper Display (EPD) nie męczy wzroku tak jak tradycyjne ekrany LCD w laptopie, tablecie lub telefonie. Cała magia opiera się na tym, że duży ekran czytnika ebook nie emituje własnego światła, lecz wykorzystuje to odbite, działając zupełnie tak samo, jak zwykły papier.

Duży czytnik ebook sprawdzi się u osób starszych albo mających słabszy wzrok, ponieważ pozwoli na powiększenie liter.

To wszystko sprawia, że czytanie na dużym czytniku ebook może być równie komfortowe, co papierowa książka, a nawet jeszcze wygodniejsze.

Duży czytnik ebook
Duży czytnik ebook / Jaki wybrać i kupić? Ranking, porównanie, cena i opinie czytelników

Duży czytnik ebook – wady

Nic na świecie nie jest czarno-białe, również duży czytnik ebook ma swoje wady. Niestety, przez to, że jest większy od urządzeń pięcio- czy sześciocalowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni, jego transportowanie sprawia nieco więcej kłopotu. Niestety, duży czytnik ebook nie zmieści się nam do kieszeni, a raczej musimy go wrzucić do plecaka czy do torebki (warto zadbać o jego bezpieczeństwo dzięki specjalnemu etui). Mimo wszystko, jest bardziej poręczny, niż tradycyjna książka, których mieści w sobie setki lub tysiące.

Drobną wadę stanowi też to, że duży ekran zużywa więcej prądu, ale z tym możemy sobie poradzić, wybierając czytnik o pojemnej baterii.

Zobacz także jaki czytnik ebooków z podświetleniem wybrać i kupić?

Jaki duży czytnik ebook wybrać?

Wybierając duży czytnik ebook dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • Przekątną ekranu – jak już wspomnieliśmy, duże czytniki ebook zaczynają się według nas od 8 cali, spotkamy też modele dziewięciocalowe, dziesięciocalowe, a rekordziści mogą mieć nawet 13,3 cala!
 • Pamięć – im większa, tym więcej książek zmieścimy. W przypadku tradycyjnych ebooków nie ma to aż takiego znaczenia, bo ważą one około 3-4 MB, co pozwala na przechowywanie nawet tysiąca książek na urządzeniu o pamięci 4GB. Natomiast jeśli będziemy pracować na skanach książek, te potrafią być o wiele większe.
 • Podświetlenie – odpowiednio rozmieszczone diody LED wokół ekranu pozwalają doświetlić to, co odczytujemy właśnie na dużym czytniku ebook i możemy cieszyć się lekturą nawet podczas trudnych warunków oświetleniowych.
 • Bateria – im większy ekran czytnika ebook, tym więcej zużywa on energii, a więc warto wybierać czytniki z jak największą baterią. Niestety, większy akumulator to też duże rozmiary i wyższa waga. Ważny jest również czas ładowania baterii.
 • Słownik – duże czytniki ebook to często drogie i zaawansowane urządzenia, które posiadają wbudowany słownik. Nie tylko tłumaczy nam on wyrazy obce, ale podaje definicje nieznanych słów.
 • Rozdzielczość ekranu – dla dobrej jakości ważna jest nie tylko przekątna i technologia ekranu, ale także jak największa jego rozdzielczość.
 • Łączność – Bluetooth pozwala na przesyłanie plików między urządzeniami wyposażonymi w tę technologię. WiFi i możliwość połączenia z Internetem to z kolei bardzo komfortowa funkcja, pozwalająca ściągać nowe książki, ale też czytać artykuły i czasopisma online.
 • Sterowanie – zazwyczaj w dużych czytnikach ebook mamy do dyspozycji ekran dotykowy, obsługiwany palcem lub dedykowanym rysikiem, ale zdarzają się jeszcze modele wyposażone dodatkowo w fizyczne przyciski.
 • Obsługiwane formaty – dobry duży czytnik ebook oczywiście czyta takie podstawowe formaty, jak ePUB, MOBI, PDF, ale także DOC, TXT i inne pliki tekstowe, a nawet JPG, BMP czy MP3.
 • Dodatkowe funkcje – istnieją duże czytniki ebook, które swoją funkcjonalnością przypominają tablety, a nawet komputery. Możemy przeglądać na nich strony internetowe, zdjęcia, filmy, a nawet podłączyć słuchawki.
Jaki Duży czytnik ebook
Jaki Duży czytnik ebook wybrać? Który najlepszy? Ranking, cena i opinie użytkowników na forum

Duży czytnik ebook – czy warto kupić?

Jeżeli czytanie jest dla nas raczej wyjątkiem, a nie rutyną, nie warto inwestować w duży czytnik ebook. Natomiast jeśli kochamy książki, a takie urządzenie przyda nam się do pracy, jest to świetny wydatek, który poprawi komfort codziennego czytania i zadba o zdrowy wzrok.

Duży czytnik ebook przyda się także do:

 1. Rysowania,
 2. Odrabiania lekcji,
 3. Pracy z dokumentami w wersji elektronicznej.

Jak widać, duży czytnik ebook posłuży molowi książkowemu, uczniowi, studentowi, a także pracownikowi biurowemu.

Duży czytnik ebook – cena

Duży czytnik ebook nie należy do tanich urządzeń. Najtańsze modele, jakie możemy znaleźć na rynku, kosztują około 600 złotych, natomiast najdroższe urządzenia to wydatek rzędu 4 tysięcy złotych.

Najlepszy Duży czytnik ebook
Najlepszy Duży czytnik ebook

Gdzie kupić duży czytnik ebook? Producenci

Duże czytniki ebook znajdziemy w dobrych sklepach z elektroniką. Ze względu na duży jednorazowy wydatek, warto rozejrzeć się za marketem, który umożliwia rozłożenie zakupu na raty.
Producenci dużych czytników ebook, na których warto zwrócić uwagę, to między innymi Onyx Boox, Kindle, PocketBook, InkBook, Tolino, Kobo i inni.

Zobacz też jaki tani czytnik ebooków wybrać?

Opinie o dużych czytnikach ebook

Duże czytniki ebook mają wąską grupę zwolenników, ale ze względu na to, że nie są kieszonkowe, a w dodatku trzeba za nie słono zapłacić, nie zyskują zbyt dużej popularności. Wiemy jednak, że osoby, które je posiadają, chwalą sobie swój zakup.

A jak jest z Wami?

Czy Waszym zdaniem duży czytnik ebook ma sens, czy zdecydowaliście się raczej na wersję kieszonkową? Czekamy na Wasze opinie o dużych czytnikach ebook w sekcji komentarzy.

Duże czytniki ebook / Ranking najlepszych

Wybór dużego czytnika ebook to nie lada gratka dla zapalonego czytelnika, szczególnie jeśli właśnie stawiamy swoje pierwsze kroki w świecie elektronicznych książek. Aby pomóc Wam w zakupie, przygotowaliśmy ranking najlepszych dużych czytników ebook, uwzględniając najchętniej kupowane pozycje.

3.
Kobo Libra H2O Czarny Duży czytnik ebook

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *