Czytnik ebook z podświetleniem

Czytniki ebook z podświetleniem zrewolucjonizowały współczesne czytelnictwo, stając się wygodniejszą, bardziej kompaktową, a często i tańszą alternatywą dla książek papierowych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nic nie zastąpi papieru, warto sięgnąć po to urządzenie i sprawdzić, czy aby na pewno.

Ale jak wybrać najlepszy czytnik ebook z podświetleniem? Na co zwrócić uwagę? Sprawdzamy to dla Ciebie.

Czytnik ebook z podświetleniem Ranking
Jaki Czytnik ebook z podświetleniem?
Ranking najlepszych >>>

Czytnik ebook z podświetleniem – zasada działania

Czytniki ebook z podświetleniem działają na podobnych zasadach, jak papierowa książka. Urządzenia te wyposażone są w wirtualny papier: technologia EPD (Electronic Paper Display) znacząco różni się od ekranu LCD, jakie spotkać możemy w telefonach czy tabletach. EPD sprawia, że nasz wzrok się nie męczy, a obraz dobrze widać pod wieloma kątami, również w silnym słońcu. Ekran jest matowy i nie odbija światła, ale jednocześnie nie emituje własnego, co rodzi szereg problemów z czytaniem w ciemności.

Jaki czytnik ebook z podświetleniem
Jaki czytnik ebook z podświetleniem wybrać? Gdzie kupić? Opinie, ranking i cena

Jeśli konieczność zapewnienia zewnętrznego źródła światła jest dla Ciebie problemem, koniecznie musisz wypróbować czytniki ebook z podświetleniem. Ich zaletą jest doświetlenie wirtualnego papieru za pomocą diod, znajdujących się wokół ekranu. Światło nie wpada bezpośrednio do oczu czytelnika, a co za tym idzie, nie męczy wzroku, lecz jest równomiernie rozprowadzane po wirtualnej kartce.

Zobacz też jak wybrać czytnik ebooków do 200 zł.

Czytnik ebook z podświetleniem – dla kogo? Dlaczego warto go kupić?

Podświetlenie w czytniku ebook jest funkcją, która nie dla każdego okazuje się niezbędna – osoby, które nie mają problemu z zapewnieniem sobie zewnętrznego źródła światła w nocy, nawet nie odczują jej braku.

Czytnik ebooków z podświetleniem okaże się jednak niezbędny, jeśli:

  1. Czytając w nocy, nie możesz zapalić światła, by nie przeszkadzać śpiącym domownikom;
  2. Często czytasz w środkach komunikacji publicznej, na przykład w drodze do i z pracy – jesienią, zimą i wczesną wiosną we wnętrzu pojazdów może panować mrok;
  3. Jesteś małym leniuszkiem (to nic złego, w każdym z nas żyje sobie taki) i nie chce Ci się wstawać, by wyłączyć światło po zakończeniu czytania;
  4. Choć mieszkasz sam/sama, to przyzwyczajenie sprawia, że w nocy nie zapalasz światła, a zamiast tego czytasz na tablecie lub telefonie – które jednak przeciążają Twój wzrok.

Wiemy już, że czytnik ebook z podświetleniem to urządzenie uniwersalne, które sprawdzi się u niemal każdego wielbiciela książek. Stoimy zatem przed ważnym pytaniem – jaki wybrać?

Czytnik ebook z podświetleniem
Czytnik ebook z podświetleniem / Jaki najlepszy? Cena, ranking i opinie

Jaki jest najlepszy czytnik ebook z podświetleniem?

Rynek jest bogaty w modele o różnych funkcjach i parametrach, i to naszym zadaniem jest wybrać taki, który pasuje do oczekiwań. My podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy czytnik ebook z podświetleniem dla siebie:

  • Wielkość ekranu – jeśli w czytniku ebooków cenisz sobie kompaktowy rozmiar, wybierz modele 5- lub 6-calowe, które zmieszczą się w torebce, a nawet w kieszeni. Natomiast jeśli zależy Ci, by jak najwięcej tekstu zmieściło się na jednej kartce, poszukaj modeli 8- lub nawet 10-calowych.
  • Sterowanie – w zależności od preferencji, poszukaj czytnika ebook sterowanego za pomocą fizycznych klawiszy, lub takiego, który ich nie posiada, a wszystko ustawiamy za pomocą dotykowego ekranu.
  • Pamięć – im większa, tym więcej książek zmieścisz. Prawda jest taka, że w większości przypadków pamięć to kwestia drugoplanowa, bo nawet urządzenia, w których ten parametr jest na niskim poziomie – na przykład 512 MB – pozwalają na umieszczenie w pamięci nawet kilkuset książek, a tylu na raz przecież nie czytamy. Jeśli więc i tak planujesz usuwać pliki po ich przeczytaniu, nie musisz martwić się pamięcią czytnika. Jeśli zaś lubisz chomikować, wybierz modele, które mają pamięć rzędu 2-4 GB, a najlepiej da się ją dodatkowo rozszerzyć kartami SD.
  • Bateria – oczywiście im większa, tym lepsza, bo pozwala dłużej cieszyć się czytaniem bez konieczności ładowania. Dobra wiadomość jest taka, że bateria w czytnikach ebook starcza stosunkowo na długo (w porównaniu np. do tabletu), natomiast włączona funkcja podświetlenia zwiększa zużycie energii.
  • Obsługiwane formaty – większość książek elektronicznych znajdziemy w trzech najpopularniejszych formatach: PDF, ePUB i MOBI. Czytniki ebook z podświetleniem generalnie obsługują je wszystkie, ale dodatkowo mogą także odczytywać pliki DOC, TXT, RTF i inne.

Funkcje najlepszych czytników ebooków z podświetleniem

Dodatkowe funkcje, które znajdziemy w czytnikach ebook z podświetleniem, mogą uprzyjemnić nam korzystanie z urządzenia, a także uczynić je bardziej uniwersalnym. Słownik angielsko-angielski oraz angielsko-polski pomoże nam w czytaniu pozycji obcojęzycznych. Internet w czytniku sprawdzi się świetnie w awaryjnych sytuacjach, gdy chcemy pobrać książkę bez dostępu do innego urządzenia, a może chętnie czytamy czyjąś twórczość na blogach i stronach pisarskich (na przykład Wattpad).

Bluetooth z kolei oszczędza czasu oraz zachodu przy przesyłaniu plików z innych urządzeń, takich jak tablet, smartfon lub laptop, bo nie musimy korzystać z przewodu.

Czytnik ebook z podświetleniem a lampka na klipsie

Być może kusi nas, by wybrać tańszy model bez podświetlenia, a do tego dokupić lampkę na klipsie. Wyjaśniamy, dlaczego to rozwiązanie może okazać się mniej komfortowe.
Choć lampka na klipsie jest tania (kosztuje od 10 do 50 zł), to my jednak rekomendujemy zostawić ją sobie do książek tradycyjnych, bo nie zastąpi nam czytnika ebook z podświetleniem. Po pierwsze, światło, które rzuca na ekran czytnika z niedużej odległości, jest nierównomierne i może z czasem męczyć oczy.

Po drugie, takie akcesorium niepotrzebnie zabiera nam miejsce w torebce i wymaga zasilania, na przykład zwykłymi bateriami AA, co dodatkowo zwiększa rozmiar i ciężar lampki, a przy tym jest nieekologiczne. Po trzecie, klips w trakcie czytania może się przesuwać, szczególnie przeszkadzając, jeśli czytamy na leżąco.

Wreszcie, czytnik ebooków jest bardziej dyskretny od lampki na klips, bo ta wciąż może przeszkadzać osobom znajdującym się wokół nas w autobusie czy smacznie śpiącym obok, w łóżku.

Czytnik ebooków z podświetleniem
Czytnik ebooków z podświetleniem

Cena czytników ebook z podświetleniem

Ceny czytników ebook z podświetleniem są bardzo zbliżone do tych pozbawionych tej funkcji. Śmiemy twierdzić, że niedługo podświetlenie w czytnikach ebook będzie standardem.
Póki co, najtańsze czytniki ebook z podświetleniem kosztują około 320 złotych, natomiast w najdroższe modele trzeba zainwestować nawet 1700 – 1800 złotych.

Gdzie kupić najlepszy czytnik ebook z podświetleniem?

Modele z tą funkcją znajdziemy u wszystkich producentów, zajmujących się produkcją tego typu sprzętu: Kindle, Prestigio, PocketBook. Warto także wiedzieć, że mamy polską firmę, oferującą czytniki ebook z podświetleniem: InkBook.

Opinie o czytnikach ebook z podświetleniem

Korzystasz z czytnika ebook z podświetleniem, a może właśnie go kupujesz? Czekamy na Twoją opinię w sekcji komentarzy: na co Ty zwracasz uwagę, jaki model jest według Ciebie najlepszy, co cenisz w czytnikach ebook. Być może to właśnie Twoja opinia pomoże komuś podjąć właściwy wybór.

Czytnik ebook z podświetleniem / Ranking najlepszych

Dobry czytnik ebook z podświetleniem to inwestycja na kilka lat, a przy tym kwestia wygody. W podjęciu właściwego wyboru pomoże Ci nasz ranking najchętniej kupowanych ebooków z podświetleniem.

1.
PocketBook InkPad 3 (PB740-X-WW) Czytnik ebook z podświetleniem
2.
PocketBook InkPad 3 Pro 32 GB Czytnik ebook z podświetleniem
3.
PocketBook InkPad 3 Pro 16 GB Czytnik ebook z podświetleniem

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *